آموزش مشاهده، کاهش و کنترل مصرف اینترنت در آی او اس

0 382

اگر شما نیز جزو کسانی هستید که از اینترنت سیم کارت خود و بسته های ارائه شده توسط اپراتور خیلی استفاده می کنید این پست را حتما مطالعه کنید. ما در این پست قصد داریم آموزش مشاهده، کاهش و کنترل مصرف اینترنت در آی او اس را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم…

آموزش بررسی و کنترل میزان مصرف اینترنت سیم کارت برنامه ها در آیفون و آیپدهای اپل

به منظور مشاهده و کنترل میزان مصرف اینترنت سیم کارت برنامه ها در آیفون یا آیپدهای اپل کافیست که مسیر زیر را طی کنید:

setting>>Cellular

و سپس به صفحه ای مانند عکس بالا (سمت راست) هدایت می شوید. که مشاهده می کنید در این صفحه لیستی از اپلیکیشن های شما که از اینترنت سیم کارت (نه وایفای) استفاده می کنند قرار دارند. در قسمت پایین هر اپلیکیشن نیز میزان اینترنت مصرف شده توسط آن اپلیکیشن مشخص است.

جهت صرفه جویی در مصرف اینترنت و بهینه سازی آن، گزینه هرکدام از برنامه ها که فکر می کنید نیاز مبرمی به آن ندارید و حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف می کنند خاموش کنید!

نکته: فراموش نکنید که اطلاعات نمایش داده شده در این بخش تنها مربوط به اینترنت سیم کارت و دیتای مربوط به آن می‌شوند و هیچ ارتباط با اینترنت وای فای ندارند.

آموزش بررسی میزان مصرف اینترنت سیم کارت توسط سرویس‌های سیستمی

سرویس‌های سیستمی آیفون یا آیپد شما هم می‌توانند از اینترنت سیم کارت استفاده کنند. به منظور بررسی میزان مصرف اینترنت سیم کارت سرویس‌های سیستمی در آیفون یا آیپد، کافیست که مسیر زیر را طی کنید:

setting>>cellular>>system services

در این شرایط مانند عکس فوق، لیستی از میزان مصرف اینترنت سیم کارت شما توسط سرویس‌های سیستمی ارائه می‌شود. دقت داشته باشید که حجم مشخص شده مربوط به کل مدت زمانی است که آیفون یا آیپدتان را در اختیار داشته‌اید و مربوط به بازه زمانی مشخص و محدودی نمی‌شود.

ریست کردن اطلاعات مصرف اینترنت سیم کارت برنامه ها و سرویس‌های سیستمی آیفون

اگر تمایل داشته باشید که میزان مصرف اینترنت سیم کارت توسط برنامه ها و سرویس‌های سیستمی آیفون را در بازه زمانی مشخصی مورد بررسی قرار دهید، مجبور به ریست کردن اطلاعات فعلی خواهید بود. بدین منظور کافیست که به صورت زیر عمل کنید:

setting>>cellular>>Reset Statistics

بدین صورت تمام اطلاعات موجود و مرتبط با میزان مصرف اینترنت سیم کارت توسط برنامه ها و سرویس‌های سیستمی آیفون یا آیپدتان ریست می‌شوند.

در همین قسمت (setting>>cellular) در بخش Current Period میزان مصرف اینترنت سیم کارت شما نمایش داده می‌شود. دقت داشته باشید که این میزان مصرف هیچ گاه به طور اتوماتیک ریست نمی‌شود، بنابراین اگر با عدد بزرگی مواجه شدید، بدانید که دستگاه در حال نمایش میزان مصرف اینترنت سیم کارت شما از لحظه شروع استفاده از بسته‌های اینترنتی تا کنون است. اگر قصد دارید که این عدد نمایش داده شده در این بخش را نیز ریست کرده و مصرف بسته اینترنتی خود را برای بازه زمانی مشخصی تحت نظر داشته باشید، باید به بخش زیرین صفحه مراجعه کرده و گزینه Reset Statistics را انتخاب کنید.

مشاهده میزان مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) از طریق اپلیکیشن‌های اختصاصی اپراتورها

اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی نظیر ایرانسل دارای اپلیکیشن‌های خاصی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به طور دقیق میزان مصرف حجم بسته‌های اینترنت یا همان اینترنت سیم کارت خود را تحت نظر داشته باشید. توصیه می‌کنیم که به منظور مشاهده و بررسی کاهش مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) حتما این اپلیکیشن‌ها را در دستگاه خود نصب و از آن‌ها استفاده کنید. همچنین با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید به طور مستقیم نسبت به ثبت سفارش خرید بسته‌های اینترنتی جدید، شارژ سیم کارت و سایر موارد این چنینی اقدام نمایید.

همچنین در نظر داشته باشید که با استفاده از کدهای ارتباطی هم می‌توانید نسبت به ثبت خرید بسته‌های اینترنتی و مشاهده میزان مصرف و حجم باقی مانده بسته اینترنتی خود اقدام کنید اما از آنجایی که دردسرهای این روش زیاد است، توصیه می‌کنیم که اپلیکیشن‌های اختصاصی اپراتورها را جایگزین این مسئله کنید.

اپلیکیشن همراه من (همراه اول)
اپلیکیشن ایرانسل من (ایرانسل)
اپلیکیشن رایتل من (رایتل)

زمانی که به اینترنت نیاز ندارید، موبایل دیتا (Mobile Data) دستگاه را خاموش کنید

این موضوع کاملا ساده و قابل درک است. هنگامی که نیازی به اینترنت ندارید، موبایل دیتا آیفون یا آیپدتان را خاموش کنید و بدین صورت دسترسی بخش‌های مختلف دستگاه به اینترنت و مصرف آن را غیرممکن نمایید. خاموش کردن موبایل دیتا در شرایطی که به اینترنت نیاز ندارید، یکی از روش‌های موثر در راستای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) محسوب می‌شود.

سرویس‌های مربوط به موقعیت مکانی یا Location Services را غیر فعال کنید

سرویس‌های مکان‌یاب و مرتبط با موقعیت مکانی آیفون و آیپدهای اپل هم از اینترنت سیم کارت استفاده می‌کنند. اگر نیاز به این سرویس‌ها ندارید، توصیه می‌کنیم که به منظور کاهش مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) نسبت به غیر فعال سازی آن‌ها اقدام کنید. بدین منظور مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه شوید.
 • گزینه Privacy را لمس کنید.
 • گزینه Location Services را انتخاب کنید.
 • اسلایدر سبز رنگ موجود در کنار گزینه Location Services را غیر فعال کنید.

دقت داشته باشید که با غیر فعال کردن این قابلیت تاثیر مستقیمی بر روی قابلیت Find My iPhone دستگاه دارد.

آپدیت اطلاعات اپلیکیشن‌های پس زمینه را غیر فعال کنید

برخی از اپلیکیشن‌هایی که در پس زمینه گوشی شما فعال هستند با اتصال به اینترنت و مصرف حجم بسته اینترنتی شما در بازه‌های زمانی خاصی به طور دائم محتوای خود را آپدیت یا به روز رسانی می‌کنند. با غیر فعال کردن این قابلیت می‌توانید در کاهش مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) موفق‌تر باشید. برای انجام این عمل مراحل زیر را طی کنید:

 • به منوی تنظیمات یا همان Settings آیفون یا آیپدتان مراجعه کنید.
 • گزینه General را انتخاب کنید.
 • گزینه Background App Refresh را لمس کنید.
 • اسلایدر موجود در کنار این گزینه را غیر فعال کنید.

قابلیت دانلود اتوماتیک آپدیت از طریق موبایل دیتا را غیر فعال کنید

غیر فعال کردن قابلیت دانلود اتوماتیک و آپدیت‌ها از طریق موبایل دیتا یا همان اینترنت سیم کارت به شدت در کاهش مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) موثر واقع می‌شود. برای انجام این عمل مراحل زیر را طی کنید:

 • به بخش Settings آیفون یا آیپدتان مراجعه کنید.
 • گزینه iTunes & App Store را لمس کنید.
 • به بخش زیرین صفحه مراجعه کرده و اسلایدر موجود در کنار گزینه Use Cellular Data را غیر فعال نمایید.

با انجام مراحل فوق دیگر اپلیکیشن‌های اپ استور و همچنین آیتیونز به طور خودکار و از طریق موبایل دیتا یا همان اینترنت سیم کارت نسبت به دانلود آپدیت‌های جدید اقدام نخواهند کرد.

استفاده سرویس آیکلود از موبایل دیتا را مسدود کنید

شما با مسدود کردن دسترسی آیکلود به موبایل دیتا و عدم استفاده از اینترنت سیم کارت هم می‌توانید به کاهش مصرف اینترنت سیم کارت کمک به سزایی کنید.

برای انجام این عمل مراحل زیر را طی کنید:

 • به بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه مراجعه کنید.
 • گزینه iCloud را انتخاب کنید.
 • گزینه iCloud Drive را انتخاب کنید.
 • در بخش انتهایی لیست ارائه شده، اسلایدر موجود در کنار گزینه Use Cellular Data را غیر فعال نمایید.

 قابلیت Wi-Fi Assist را غیر فعال کنید

قابلیت Wi-Fi Assist در آیفون و آیپدهای اپل منجر می‌شود که دستگاه در هر شرایطی که کیفیت سیگنال اینترنت وای‌فای آن مناسب نباشد، بتواند از اینترنت سیم کارت استفاده کند. به بیان دیگر با فعال بودن این گزینه، اینترنت سیم کارت نقش یاری دهنده به وای‌فای را ایفا می‌کند. این موضوع منجر به افزایش مصرف بسته اینترنتی شما می‌شود، بنابراین بهتر است آن را غیر فعال کنید. بدین منظور مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد بخش Settings آیفون یا آیپدتان شوید.
 • گزینه Cellular را لمس کنید.
 • به در زیرین صفحه گزینه‌ای با عنوان Wi-Fi Assist وجود دارد. این گزینه را غیر فعال کنید.

اگر از اپل موزیک استفاده می‌کنید، از آپدیت محتوای آن توسط موبایل دیتا جلوگیری کنید

اگر بنا به هر دلیلی از برنامه اپل موزیک (Apple Music) استفاده می‌کنید، قابلیت آپدیت کتابخانه (Library) این برنامه از طریق موبایل دیتا یا همان اینترنت سیم کارت را غیر فعال کنید. اگر از کاربران اپل موزیک باشید انجام این عمل به شدت در کاهش مصرف اینترنت سیم کارت شما موثر خواهد بود.

برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • به بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه مراجعه کنید.
 • گزینه Music را انتخاب کنید.
 • گزینه Cellular Data را انتخاب کنید.
 • اسلایدر موجود در کنار این گزینه را به حالت غیر فعال منتقل نمایید.

در اپلیکیشن‌هایی نظیر واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک تنظیمات مصرف موبایل دیتا را بهینه‌سازی کنید

 

در اپلیکیشن‌هایی همچون واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک گزینه‌هایی وجود دار که با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزان مصرف بسته اینترنتی سیم کارت را در حین استفاده از این اپلیکیشن‌های کاهش دهید. بدین منظور در واتساپ مراحل زیر را طی کنید:

 • برنامه واتساپ را اجرا کرده و وارد بخش تنظیمات (Settings) آن شوید.
 • گزینه Data Usage را انتخاب کنید.
 • نهایتا گزینه Low Data Usage را فعال کنید.

این امر سبب می‌شود که در شرایط اتصال به اینترنت سیم کارت و اجرای برنامه واتساپ، مصرف حجم بسته اینترنتی شما کاهش یابد. برای انجام عمل مشابه در برنامه اینستاگرام مراحل زیر را طی کنید:

 • برنامه اینستاگرام را اجرا کرده و به بخش پروفایل (Profile) مراجعه کنید.
 • آیکون شبیه به خورشید موجود در گوشه بالا و سمت راست صفحه را لمس کنید.
 • گزینه Cellular Data Use را انتخاب کنید.
 • نهایتا گزینه Use Less Data را فعال نمایید.

در اپلیکیشن هم فیسبوک می‌توانید قابلیت دانلود و پخش اتوماتیک ویدیوها و عکس‌ها را تنها در شرایطی امکانپذیر کنید که به شبکه وای‌فای متصل هستید. با انجام این عمل در شرایط اتصال به موبایل دیتا و استفاده از اینترنت سیم کارت دیگر شاهد دانلود اتوماتیک فایل‌های تصویری نخواهید بود. این موضوع منجر به کاهش مصرف اینترنت سیم کارت (بسته اینترنتی) شما می‌شود. در اپلیکیشن‌های دیگری نظیر توییتر هم گزینه‌های این چنینی ارائه شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ